Projektas „Laiptai į sveikatą“

2016 m. mokykloje buvo vykdomas projektas „Laiptai į sveikatą“, kurio tikslas – stiprinti ir puoselėti mokinių dvasinę, psichinę, socialinę bei fizinę sveikatą. Į projekto veiklas įsitraukė ne tik įvairių amžiaus grupių mokyklos bendruomenės nariai, bet ir kiti besidomintys šia veikla.

Žmogaus sveikatai didžiulę reikšmę turi gamta, tad projekto dalyviai siekė, kad kuo daugiau veiklų vyktų gamtoje. Birželio mėnesį vyko tradicinė Vaikystės šventė, kurioje dalyvavo ir mokiniai, ir mokytojai, ir mokinių tėveliai. Šventę surengėme gražioje vietoje, prie ežero. Jos metu buvo surengtas „Sveiko patiekalo konkursas“. Kiekviena klasė pagamino po sveiką patiekalą iš daržovių, vaisių. Komisija rinko geriausius patiekalus, o jų gamintojai buvo apdovanoti padėkos raštais.

Norėdami susipažinti su gražiausiais savo krašto kampeliais ir sustiprėti fiziškai, surengėme keletą išvykų į gamtą dviračiais. Rugsėjo mėnesį į mišką dviračiais keliavo ir pradinukai, ir vyresnieji mokiniai. Vaikai daug žaidė, sportavo, mokėsi pažinti miško augmeniją. Visiems patiko estafetės „Pamaitink išalkusį draugą“, „Plėšrieji paukštukai“. Rudeninio miško grožį bandėme užfiksuoti nuotraukose.

Prie gamtos mus priartino ir kartu su bičių auginimu bei sveikais jų produktais susipažinti padėjo edukacinė išvyka į Stripeikių bitininkystės muziejų „Bičių produktų nauda sveikatai“. Čia vaikai susidomėję klausėsi pasakojimo apie senovinę bitininkystę, apžiūrinėjo įvairiausius avilius. Muziejaus darbuotoja parodė daugybę medingųjų augalų ir papasakojo apie medaus įvairovę, kitų bičių produktų – žiedadulkių, bičių duonelės, pikio – naudingąsias savybes. Šiais produktais vaikai buvo ir pavaišinti.

Sveiku maistu mokiniai vaišinosi ir akcijos „Daržovių diena“ metu. Mokykloje jie valgė daržoves, spaudė iš jų sultis, dalinosi daržovių patiekalų receptais. Specialaus prietaiso pagalba mokiniai iš daržovių gamino sveikus traškučius. Per pamokas buvo kalbamasi apie vaisių ir daržovių naudą sveikatai.

Kadangi vienas iš projekto uždavinių buvo aktyvinti fizinį judėjimą ne tik gamtoje, bet ir mokykloje, tad buvo vykdomos ir su šia sritimi susijusios veiklos. Plintant informacinėms naujovėms vis mažesnis dėmesys skiriamas aktyviam poilsiui. Pastebima, kad dėl mažo fizinio altyvumo vaikams pasireiškia suaugusiųjų problemos – viršsvoris, judamojo aparato struktūriniai pakitimai. Todėl daugiafunkcio centro darbuotoja, turinti kineziterapeutės išsilavinimą, savanorystės principu mokykloje vedė kalanetikos užsiėmimus. Jų metu didelis dėmesys buvo skiriamas taisyklingai laikysenai, kuri užtikrina sveiką, kokybišką raumenų veiklą ir viso kūno darną. Mankšta gerina laikyseną, raumenų jėgą, lankstumą.

Sveikatos statistikos duomenys rodo, kad vaikų ir paauglių būklė vis prastėja. Įrodyta, kad mokinių laikysenai labai kenkia perkrautos kuprinės. Tad mokykloje vykdėme akciją „Kuprinių svoris“, kurios metu buvo sveriamos mokinių kuprinės. Akcijos metu pastebėta, kad daugelio mokinių kuprinės per sunkios.

Projekto veiklomis buvo siekiama gerinti ne tik fizinę, bet ir psichinę mokinių sveikatą. Tam padėjo susitikimas su psichologe ir jos paskaita apie streso valdymą. Paskaitos metu visi buvo supažindinti su streso žala žmogaus sveikatai. Psichologė patarė, kaip mokytis suvaldyti stresą.

Prie mokinių psichinės sveikatos gerinimo prisidėjo ir spalio mėnesį vykusi akcija „Diena be mobiliųjų“. Mokiniai ir mokytojai, atvykę į mokyklą, savo telefonus turėjo palikti raštinėje iki pamokų pabaigos. Nepaisant to, kaip mokiniai prisirišę prie telefonų, ši akcija vyko sklandžiai ir visiems labai patiko. Patiko mokiniams ir akcija „Pertraukos be skambučio“, kuri padėjo geriau susikaupti mokymuisi.

Tikimės, kad projektas „Laiptai į sveikatą“ padės mokiniams įgytas žinias, mokėjimus bei įgūdžius taikyti kasdieniniame gyvenime, stiprinti ir puoselėti savo sveikatą, o jo dalyviai pasidalins gerąja patirtimi su savo artimaisiais, draugais ir pažįstamais.